Nestabilita ramena

Ramenný kĺb je jedným z troch kĺbov ramenného pletenca. Je kĺbom s veľkým rozsahom pohybu, ktorý je dynamicky zaisťovaný svalmi. Nestabilitu ramena môžu spôsobovať viaceré faktory.


Príčiny

Nestabilita ramena môže mať rôzne príčiny. V niektorých prípadoch môže nestabilitu ramenného kĺbu spôsobiť nadmerné natiahnutie väzivových štruktúr kĺbového puzdra či poruchy funkcie svalstva. Inokedy sú príčinou traumatické a pooperačné stavy.

Nestabilita ramena často postihuje glenohumerálny kĺb, teda kĺb spájajúci ramennú kosť s vonkajším okrajom lopatky. V najzávažnejších prípadoch však môže byť postihnutý celý ramenný pletenec so svojimi tromi pravými a dvoma nepravými kĺbmi.

Nestabilita môže viesť k luxácii, teda vykĺbeniu. V takom prípade sa hlavica ramennej kosti už viac nenachádza vo svojej normálnej polohe v kĺbovej jamke, ktorú tvorí kosť lopatky.

Symptómy

Jedným z hlavných symptómov akútnej luxácie ramena, napríklad v dôsledku nadmernej voľnosti väzivových štruktúr kĺbového puzdra, je bolestivé obmedzenie rozsahu pohybu ramenného kĺbu. Bolesť sa objavuje pri pohybe ale aj spontánne, bez zjavnej príčiny. Dochádza k zmene tvaru ramena s charakteristickou prehĺbeninou v oblasti acromionu. V mnohých prípadoch sú poškodené cievy a nervy v podpazuší, čo môže viesť k problémom s prekrvením a nepríjemným pocitom v hornej končatine.

Diagnóza

Nestabilitu ramena diagnostikuje ortopéd na základe podrobnej anamnézy a vyšetrenia. Viac informácií o presnom stave ramena poskytnú zobrazovacie metódy ako röntgen, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Zároveň je možné potvrdiť alebo vyvrátiť aj prípadné sprievodné poranenie svalstva.

Liečba

Liečba nestability ramena je vo veľkej miere individuálna, prevažuje však konzervatívna liečba v podobe fyzioterapie. Zvýšenú pozornosť je tu potrebné venovať predovšetkým svalovej stabilizácii celej ramennej oblasti. Časté je použitie ortéz, ktoré zabraňujú neriadeným pohybom, vďaka čomu nedochádza k zbytočnému predlžovaniu liečby.

V prípade, že sú diagnostikované ďalšie poranenia, a nejde teda iba o voľnosť väzov, je často indikovaná chirurgická liečba. Po nej nasleduje fáza rehabilitácie a znehybnenia operovaného miesta po dobu 3 až 12 týždňov. Cieľom je obnoviť pôvodný stav pomocou cielenej fyzioterapie, lymfodrenáže a pohybovej terapie. Ortézy tu opäť môžu zabezpečiť stabilizáciu kĺbu a pomôcť predísť zbytočnej bolesti.


Znázornené produkty predstavujú príklady možného ortotického vybavenia. To, či je daný produkt pre vás naozaj vhodný, alebo či ste schopný v plnej miere využiť funkcie, ktoré ponúka, závisí od množstva rôznych faktorov. Za rozhodujúci sa považujú celkový fyzický stav, telesná kondícia a dôkladné lekárske vyšetrenie. Váš ošetrujúci lekár alebo ortopedický technik tiež rozhodne, ktoré ortotické riešenie je pre vás najvhodnejšie. My vám radi poskytneme podporu.


Súvisiace produkty