Tenisový/golfový lakeť

Tenisový/golfový lakeť - medzi lekármi tiež známy pod názvom Epicondylosis radialis humeri - je spôsobený preťažením svalstva predlaktia a príslušných úponov šliach.


Príčiny

Medzi možné spúšťače patrí nesprávna technika pri raketových športoch (napr. tenis, bedminton), jednostranná záťaž napríklad pri používaní počítačovej klávesnice alebo myši, či nesprávne držanie tela na pracovisku, pri práci v domácnosti, záhrade a aktivitách vo voľnom čase.

Symptómy

Medzi symptómy patrí výrazná strata sily v zápästí a zhoršenie príznakov pri rotačných pohyboch. Pridružujú sa ťažkosti pri prenášaní predmetov, ako šálky či knihy, a aj obyčajné podanie ruky sa stáva kvôli bolesti obrovským problémom.

Diagnóza

Diagnostikovanie tenisového/golfového lakťa celkovo nie je jednoduché, pretože popis lokalizácie ochorenia býva často odlišný. Okrem anamnézy (predbežnej konzultácie) sa väčšinou používajú ultrazvukové vyšetrenie a funkčné testy. Pri funkčnom vyšetrení lekár zisťuje, či dochádza k zintenzívneniu bolesti napríklad pri kladení odporu - pacient dá ruku v päsť a tlačí proti odporu smerom nahor.

Liečba

Existuje niekoľko prístupov k liečbe. Okrem fyzioterapeutických metód sa napríklad používa kryoterapia, vibračná terapia, ultrazvuk, terapia elektrickou stimuláciou a cvičenia na posilnenie svalstva, či dočasné znehybnenie. Ortézy tiež môžu poskytnúť úľavu. Chirurgická liečba je veľmi zriedkavá.


Znázornené produkty predstavujú príklady možného ortotického vybavenia. To, či je daný produkt pre vás naozaj vhodný, alebo či ste schopný v plnej miere využiť funkcie, ktoré ponúka, závisí od množstva rôznych faktorov. Za rozhodujúci sa považujú celkový fyzický stav, telesná kondícia a dôkladné lekárske vyšetrenie. Váš ošetrujúci lekár alebo ortopedický technik tiež rozhodne, ktoré ortotické riešenie je pre vás najvhodnejšie. My vám radi poskytneme podporu.


Súvisiace produkty