Znehybnenie členkového kĺbu (artrodéza)

V prípade závažných zmien na členku, napríklad v dôsledku artrózy, sa môže pristúpiť k chirurgickému znehybneniu spodného členka. Tento výkon sa nazýva artrodéza. Cieľom je prinavrátiť pacientovi istú úroveň kvalitu života a zmierniť bolesť.


Indikácia

Artrodéza sa vykonáva v špecifických prípadoch pokročilej artrózy, vysokej a pretrvávajúcej nestability kĺbu a jeho závažných deformácií.

Príčiny

K príčinám vedúcim k znehybneniu kĺbu patria závažné a komplexné zmeny alebo poranenia kĺbu, ktoré spôsobujú radikálne obmedzenia v bežnom živote postihnutej osoby.

Diagnóza

Tento stav sa diagnostikuje na základe anamnézy, dôkladného vyšetrenia a dodatočných zobrazovacích metód.

Liečba

Liečba je vždy chirurgická, pričom v prípade spodného členka sa rez kožou vedie na vonkajšej strane chodidla. Keď je kĺb odhalený, odstráni sa tkanivo z kĺbových povrchov členkovej a pätnej kosti. Kĺb sa nakoniec pomocou skrutiek zafixuje vo funkčnej polohe. Obnovenie plného zaťaženia končatiny nie je možné skôr, ako je ukončená fáza rehabilitácie trvajúca 10 až 12 týždňov. V priebehu tohto času zabezpečuje stabilizáciu členka ortéza. Vo väčšine prípadov zároveň uľahčuje fyziologické pohyby, predovšetkým odval chodidla.


Znázornené produkty predstavujú príklady možného ortotického vybavenia. To, či je daný produkt pre vás naozaj vhodný, alebo či ste schopný v plnej miere využiť funkcie, ktoré ponúka, závisí od množstva rôznych faktorov. Za rozhodujúci sa považujú celkový fyzický stav, telesná kondícia a dôkladné lekárske vyšetrenie. Váš ošetrujúci lekár alebo ortopedický technik tiež rozhodne, ktoré ortotické riešenie je pre vás najvhodnejšie. My vám radi poskytneme podporu.


Súvisiace produkty