Kompresívna terapia

Po operácii je možné očakávať počiatočný opuch tkaniva kýpťa. Tento opuch (edém) je normálnou reakciou na operáciu. Je možné ho zmierniť aplikovaním rovnomerného tlaku po celom povrchu kýpťa.

Cieľom kompresívnej terapie je zmierniť rozsah opuchu kýpťa a tvarovať kýpeť pre následný proces vybavenia protézou. Kompresia kýpťa tiež uľahčuje a zrýchľuje proces vybavovania protézou. Kompresívna terapia navyše podporuje prekrvenie kýpťa. Zmierňuje sa tak bolesť a zrýchľuje hojenie jazvy.

Pri kompresívnej terapii sa používajú rôzne techniky: kýpeť sa obviaže elastickým obväzom, alebo sa použijú kompresívne pančuchy či prefabrikovaný silikónový návlek, známy tiež ako silikónový liner.


Obväzy

Po odstránení obväzov na ochranu rany alebo kýpťovej sadry sa s použitím špeciálnej bandážovacej techniky začína obväzovanie kýpťa kompresnými obväzmi. Prvých niekoľko dní až týždňov po operácii vám bude kýpeť bandážovať váš fyzioterapeut alebo ošetrovateľský personál. Tento na prvý pohľad komplikovaný proces kompresie pomocou elastických obväzov má tú výhodu, že obväzy je možné individuálne prispôsobiť tvaru kýpťa a úrovni amputácie.

Obväz sa často skladá, aby bolo možné skontrolovať priebeh hojenia kýpťa, ustupovanie opuchu a zmenu jazvy. Spočiatku sú tieto časové odstupy relatívne krátke – niekedy je potrebné obväz odstrániť už po pol hodine, aby bolo možné sa presvedčiť, že kýpeť nebol zabandážovaný príliš tesne alebo naopak voľne. Postupom času sa kompresívny obväz nosí čoraz dlhšie, aj niekoľko hodín, napríklad pred a po použití skúšobnej protézy.

Ošetrovateľský personál alebo lekár vám neskôr ukáže, ako si pomocou kompresného obväzu kýpeť obviažete sami. Nechajte si proces bandážovania podrobne vysvetliť, aby ste predišli chybám, ktoré by mohli zapríčiniť opätovný opuch kýpťa alebo jeho podráždenie v dôsledku záhybov na obväze alebo príliš tesného obviazania. Na upevnenie obväzu nepoužívajte kovové spony ale leukoplast. Predídete tak prípadným zraneniam.

Je tiež dôležité obväzy dôkladne čistiť. Materiál obväzov pohlcuje pot, a preto je potrebné ho každý deň prať jemným saponátom alebo mydlom. Obväzy najlepšie vysušíte tak, že ich zatočíte do uteráka, ktorý absorbuje väčšinu vlhkosti. Obväzy nesušte zavesené, ale vystreté vo vodorovnej polohe. Iba tak si uchovajú svoju elasticitu čo najdlhšie.

Kompresívne obväzy budete musieť nosiť nepretržite, až kým sa váš kýpeť dokonale nezhojí. Po ukončení procesu hojenia môžete po dohode s lekárom, ortopedickým technikom alebo fyzioterapeutom skúsiť jednu noc spať bez obväzov. Ak sa nasledujúce ráno opäť objaví výraznejší opuch kýpťa, je potrebné s kompresívnou terapiou ďalej pokračovať.

Kýpťové kompresívne pančuchy

Kompresívne pančuchy môžu byť používané namiesto obväzov. Pančuchy sú tiež elastické a sú dostupné vo viacerých veľkostiach. Ak vám nesadne žiadna zo štandardných veľkostí, môžete si ich dať ušiť na mieru. Podobne ako pri elastických obväzoch je potrebné pančuchy každý deň prať a sušiť vystreté vo vodorovnej polohe, aby nestratili elasticitu.

Výhodou kýpťových pančúch je ich jednoduché nasadzovanie a sťahovanie. Upevniť ich môžete napríklad pomocou podväzkového pásu. Prípadne na upevnenie môžete použiť panvový pás pevne spojený s pančuchou.

Silikónové linery

Okrem elastických obväzov a kýpťových pančúch je možné kompresiu kýpťa zabezpečiť ešte pomocou silikónových linerov. Podobne ako kýpťové pančuchy sú aj silikónové linery dostupné v štandardných veľkostiach alebo vyrábané na mieru. Liner vyvíja rovnomerný tlak na kýpeť, čím ho správne tvaruje, pričom elastický a pokožkou dobre znášaný silikónový materiál zmäkčuje a spružňuje jazvu.

Najlepším spôsobom, ako si liner nasadiť, je otočiť ho naruby a rovnomerne ho zrolovať na kýpeť. Inými slovami, nesnažte sa natiahnuť si ho ako ponožku a riadne sa uistite, že sa na ňom nevytvorili žiadne záhyby a vnútri nie je zachytený vzduch.

Liner každý deň čistite neparfumovaným mydlom na citlivú pokožku a teplou vodou. V prípade, že sa potíte vo zvýšenej miere, mali by ste ho čistiť aj častejšie ako raz denne a prípadne použiť dezinfekčný prípravok. Nechajte si svojím ortopedickým technikom podrobne vysvetliť, ako sa o liner starať, a dodržujte návod na použitie.