Rehabilitácia

Kýpeť sa musí najprv riadne zahojiť. Po ukončení procesu hojenia, spravidla za niekoľko týždňov, môže začať fáza samotnej rehabilitácie. Tá obvykle trvá do pol roka.

O presnom začiatku intenzívnej rehabilitácie rozhodne váš ošetrovateľský tím na základe postupu vášho uzdravovania. Vo fáze rehabilitácie sa budete cielene pripravovať na nosenie protézy. Hlavným cieľom je zabezpečiť vašu maximálnu pohyblivosť a nezávislosť, aby ste v budúcnosti mohli viesť život s čo najmenším množstvom obmedzení. Pre úspech rehabilitácie je však kľúčová práve vaša aktívna spolupráca. Vaša motivácia a úroveň sebavedomia majú tiež obrovský význam.


Starostlivosť o kýpeť

Počas fázy rehabilitácie sa o kýpeť, jazvu ale aj zdravú končatinu už staráte sami.

Po tom, ako sa počas vašej hospitalizácie o čistenie rany a výmenu obväzov alebo obkladov starali ošetrovatelia a lekári, prevezmete starostlivosť o kýpeť, jazvu ale aj zdravú končatiny v priebehu rehabilitačnej fázy vy sami. Nepretržitá intenzívna starostlivosť je totiž pre budúce bezproblémové nosenie protézy rozhodujúca.

Ako sa mám správne starať o kýpeť?

Váš fyzioterapeut vám ukáže, ako sa o kýpeť správne starať. Pre ochranu pokožky pred zdrsnením a tvorbou šupín je potrebné kýpeť ráno a večer umývať vodou a jemným mydlom (napr. Derma Clean). Potom pokožku utrite alebo ľahkými dotykmi uteráka osušte a nakrémujte. Derma Repair a Derma Prevent sú dva výrobky Ottobock zo série pre starostlivosť o pokožku špeciálne vyvinuté pre ošetrovanie namáhanej pokožky, napr. na kýpti. Krém Derma Prevent napríklad pomáha zabraňovať odreninám tým, že na pokožke vytvorí ochrannú vrstvu, a udrží ju tak mäkkú a pružnú.

V prípade, že sa na kýpti vytvoria kožné záhyby alebo vtiahnuté jazvy, je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť, aby nedošlo k infekcii. Váš rehabilitačný tím vám iste poradí. Pri starostlivosti o kýpeť je potrebné si všímať prípadné poranenia kože, otlaky a pľuzgiere. Tieto si vyžadujú lekársku starostlivosť. Zadnú stranu kýpťa si môžete prezrieť s pomocou zrkadla. Pravidelná masáž a opatrné naťahovanie jazvy je ďalším dôležitým bodom starostlivosti o kýpeť.

Je dôležité si tiež uvedomiť, že nasadzovanie protézy ráno – hneď po umytí – je často omnoho náročnejšie ako zvyčajne, pretože pokožka na kýpti pôsobením teplej vody mierne zväčší svoj objem.

Starostlivosť o zdravú končatinu

Po amputácii, kedy ešte nie je možné kýpeť plne zaťažovať, budete namáhať zdravú nohu v oveľa väčšej miere.

Pravidelne preto kontrolujte, či sa na zdravej končatine neobjavia hoci aj malé zranenia. Keďže môžu predstavovať riziko – predovšetkým z hľadiska infekcie – mali by byť takéto zranenia ihneď ošetrené lekárom. Koniec koncov udržanie dobrej funkčnosti vašej zdravej končatiny je veľmi dôležité. Na nohe by ste si mali tiež pravidelne opatrne strihať nechty. Mnohí pacienti pre tento účel dávajú prednosť profesionálnej pedikúre.

Súčasťou starostlivosti o zdravú končatinu je aj pohodlná a dobre padnúca obuv. Môžete dostať tiež odporúčanie nosiť ortopedické vložky. Okrem obuvi je veľmi dôležitý aj výber ponožiek: Mali by byť vyrobené z vlny alebo bavlny, aby dobre absorbovali vlhkosť a lem by nemal byť príliš tesný, aby nenarušoval krvný obeh. Ponožky a pančuchy by mali dobre sedieť bez vytvárania záhybov a nosiť by ste ich mali iba jeden deň. V opačnom prípade môže pôsobením potu dôjsť k vytvoreniu vrstvy soli, ktorá môže podráždiť pokožku, a byť tak príčinou infekcie.

Dôležité je tiež, aby ste nepresadali do vozíka naboso. Naboso by ste nemali stáť ani chodiť – riziko poranenia je tu príliš vysoké. Pri ležaní v posteli si môžete pätu a členok podložiť mäkkou podložkou, a predchádzať tak vzniku otlakov.

Chôdza s protézou

Moderné technológie dnes umožňujú výrobu rôznych protéz spĺňajúcich najrozličnejšie požiadavky. Výber komponentov pre vašu protézu má teda veľký význam. Nácvik vašej chôdze a tréningový program závisí od týchto komponentov. Bol navrhnutý tak, aby ste s jeho pomocou získali sebaistotu pri používaní protézy a opäť si osvojili každodenné vzory pohybov.

Chôdza po rovnom povrchu

Keď už zvládnete bežnú manipuláciu s protézou, môžete začať s nácvikom chôdze. Cieľom je zlepšenie rovnováhy a koordinácie, dostatočné zaťažovanie protézovej strany a vyrovnávanie panvy a hornej časti tela.

Mali by ste tiež pokračovať v posilňovaní svalstva, pretože pevné svaly sú pre stabilné držanie tela pri chôdzi nevyhnutné.

Najprv sa na bradlovom chodníku naučíte prenášať telesnú váhu a stáť na jednej nohe. Nesnažte sa niesť celú vašu hmotnosť rukami a zdravou nohou; používajte svoju protézu. Keď sa naučíte chodiť po bradlovom chodníku, nasleduje nácvik chôdze bez opory. Hlavným cieľom je postupne obmedziť používanie rôznych pomôcok na chôdzu, ktoré zo začiatku môžete potrebovať. Dosiahnete to kombináciou správnej techniky chôdze a posilňovania svalstva trupu.

Pri všetkých cvičeniach nácviku chôdze sa kladie dôraz na to, aby ste pri chôdzi predchádzali chybám. Váš fyzioterapeut vás bude celý čas sprevádzať a pomáhať vám. Za nejaký čas túto pomoc už potrebovať nebudete.

Bezpečná chôdza po šikmých plochách a schodoch

V bežnom živote budete neustále narážať na prekážky, ako sú obrubníky, schody v dome, nájazd do garáže a mnohé ďalšie. Veľmi dôležité je poznať komponenty, z ktorých sa vaša protéza skladá, keďže rôzne protézové kolenné kĺby vyžadujú rôzne techniky chôdze. Správne umiestnenie chodidla alebo používanie zábradlia tu napríklad zohrávajú veľmi dôležitú úlohu.

Skúšobná protéza

Pod pojmom skúšobná protéza rozumieme prechodnú protézu, ktorú vám vyhotoví váš ortopedický technik. Túto protézu nosíte, kým nie ste vybavení finálnou protézou.

S pomocou skúšobnej protézy môžete na začiatku precvičovať stoj a chôdzu. Váš ortopedický technik tak získa potrebnú predstavu o vašom individuálnom pohybovom profile a na základe týchto informácií bude pre vás vedieť vybrať vhodné protézové komponenty. Následne vám vhodne prispôsobí protézové lôžko a nakoniec protézu nastaví presne podľa vašich požiadaviek.

Používanie protézy

S pomocou vášho terapeuta sa naučíte protézu správne používať. Patrí k tomu správne nasadzovanie a skladanie protézy, stoj a sed s protézou, ako aj precvičovanie rovnováhy a chôdze. Funkčné možnosti protézových komponentov, ako napríklad protézových chodidiel a protézových kolenných kĺbov, sa môžu výrazne líšiť. Starostlivý výber protézových komponentov je preto veľmi dôležitý. Tieto komponenty a špeciálny nácvik ich používania hrajú kľúčovú úlohu pri dosahovaní vašich individuálnych terapeutických cieľov.

Správne nasadzovanie a skladanie

Nasadzovanie protézy a jej skladanie bez cudzej pomoci je v bežnom živote veľmi dôležité. Aj keď vám na začiatku možno bude musieť pomôcť rodina, cieľom je, aby ste to boli schopní zvládať sami.

V závislosti od typu protézy a vlastností vášho kýpťa je viacero spôsobov, ako protézu nasadiť. Fyzioterapeut vám ukáže ten, ktorý je pre vás najvhodnejší.

Už ste sa naučili správne sa starať o kýpeť, no vaša protéza tiež potrebuje každodenné čistenie a starostlivosť. Pre odstránenie zvyškov potu kožných čiastočiek poutierajte vnútorné lôžko protézy vlhkou handrou.

Čistý povrch pomáha pri kontakte s pokožkou predchádzať jej podráždeniu. Ak nosíte kýpťový návlek, ošetrujte ho každý deň podľa návodu na použitie.

Sadanie si a vstávanie

Keď už viete, ako si správne nasadiť a zložiť protézu, prejdete k učeniu ďalšej každodennej činnosti, a to sadaniu si a vstávaniu. Potrebné cvičenia závisia od komponentov použitých vo vašej protéze. Pri sadaní so stehennou protézou, ktorej súčaťou je kolenný kĺb C-Leg®, je napríklad možné zaťažiť obe končatiny. Výhodou je odľahčenie zdravej strany, čím sa predchádza predčasným problémom v dôsledku preťaženia.

Z tohto dôvodu by ste mali pri sadaní a vstávaní so stehennou protézou zaťažovať obe končatiny rovnako.

Kompresívna terapia

Kompresívna terapia

Po operácii je možné očakávať počiatočný opuch tkaniva kýpťa. Tento opuch je normálnou reakciou na operáciu. Je možné ho zmierniť aplikovaním rovnomerného tlaku po celom povrchu kýpťa.

Viac