Genium - bionický protézový systém

Nový míľnik v protetikeVýhody na prvý pohľad

Hamed kráča hore po schodoch

Striedavá chôdza hore schodmi

S funkciou pre chôdzu po schodoch systému Genium zvládnete schody striedavo krok za krokom. Či už nahor alebo nadol, vždy plynulým pohybom.

Hamed pomáha pri sťahovaní

Prekonávanie prekážok

Obrubníky, prekážky či iné každodenné nástrahy pri chôdzi je možné zvládať prirodzeným pohybom a omnoho bezpečnejšie.

Karlianny so svojou dcérou kráčajú dole z kopca

Funkcia stoja aj na svahu

Genium dokáže rozlíšiť, kedy je potrebný pohyb a kedy naopak chce používateľ koleno zaťažiť v stave pokoja - dokonca aj na svahu či nerovných povrchoch. Budete tak stáť prirodzene a bezpečne.

Vanessa pokladá koberec

Chôdza dozadu

Funkcia optimalizovanej fyziologickej chôdze, alebo OPG, je zárukou lepšej bezpečnosti aj pri chôdzi dozadu alebo náhlych výpadoch.

Karlianny na prechádzke so svojou dcérou a sesternicou

Optimalizovaná švihová fáza

Krátke, dlhé, pomalé, rýchle, či nepravidelné kroky – Genium sa dokonca prispôsobí aj rôzne ťažkej obuvi a oblečeniu.

Vanessa na stacionárnom bicykli

Dlhá výdrž batérie

Batéria systému Genium vydrží až päť dní. Nabíjanie kĺbu je rýchle a jednoduché, a možné dokonca aj cez oblečenie.

Funkcionalita

Najlepšia chôdza je tá prirodzená, fyziologická - či už počas príjemnej prechádzky po meste, alebo rýchlej chôdzi na autobus. A presne tento pohyb dokáže fázu po fáze Genium takmer identicky napodobniť. Nezáleží pritom na type povrchu alebo rýchlosti krokov. U systému Genium sme túto technológiu zhrnuli do pojmu "optimalizovaná fyziologická chôdza" (OPG). Chráni celý pohybový aparát, zlepšuje pohodlie používateľa a prispieva k výrazne lepšej mobilite v každodennom živote.

 • Preflexia
  Pri nášľape päty na podložku je kolenný kĺb už mierne ohnutý - presne tak, ako tomu je u zdravej končatiny. Tento proces automaticky riadi elektronika v kĺbe. Pre zahájenie kroku vám tak stačí menšia sila vďaka tomu, že celá plocha protézového chodidla získa rýchlejšie kontakt s podložkou.
 • Adaptívne riadenie dotlmenia flexie (yieldingu)
  Inteligentné riadenie flexie kolena pri kontakte celej plochy protézového chodidla s podložkou, v závislosti od síl pôsobiacich na protézu. Bezpečne prekonáte svahy, nerovný terén a šikmé povrchy, riadeniu protézy budete musieť venovať omnoho menej pozornosti a budete ju ovládať viac intuitívne. Flexia tiež tlmí nárazy chodidla, čím výrazne znižuje potrebu kompenzačných pohybov, a tým aj vznik následných ortopedických problémov.
 • Dynamická kontrola stability
  Ide tu o inovatívnu a patentovanú metódu na monitorovanie všetkých pohybových situácií. Nepretržite sa tak zaznamenáva šesť rôznych parametrov pre presné definovanie optimálneho bodu prepnutia medzi stojnou a švihovou fázou. Používateľovi to prinesie zvýšenú bezpečnosť, okrem iného aj pri chôdzi dozadu alebo prudkých pohyboch vpred.
 • Adaptívne riadenie švihovej fázy
  Kvalita švihovej fázy so systémom Genium je porovnateľná s prirodzeným vzorom zdravej končatiny. Kyvadlový pohyb predkolenia je presne obmedzený na 65° flexie – nezávisle od rýchlosti chôdze. Zvýšenie vzdialenosti od podložky tak minimalizuje riziko zakopnutia a pádu. Vďaka švihovej fáze, ktorá je nezávislá od uhla, je aj na šikmých povrchoch vždy zachovaná dostatočná vzdialenosť od podložky. Variantnosť krokov nie je nijak obmedzovaná, či už robíte krátke alebo dlhé kroky, chodíte pomaly alebo rýchlo, alebo aj nepravidelnou rýchlosťou. Systém sa dokonca inteligentne prispôsobí rôznym podrážkam obuvi a oblečeniu.

Nácvik používania protézy

Protéza je vždy iba taká dobrá, ako dobre s ňou dokáže narábať jej používateľ. Genium je inovatívny kolenný kĺb prinášajúci množstvo funkcií. Predovšetkým na začiatku je však potrebné naučiť sa s týmito funkciami pracovať. Iba tak je možné v plnej miere využiť funkčnosť, ktorú Genium poskytuje.

"Nácvik chôdze so systémom Genium" je tréningový program od spoločnosti Ottobock, ktorý terapeutom, ortopedickým technikom a používateľom prináša podrobné inštrukcie pre efektívny nácvik chôdze. Program dopĺňajú názorné ilustračné videá. Nacvičované aktivity zahŕňajú chôdzu dozadu, chôdzu dole chodmi a prekonávanie šikmých plôch, ako aj funkciu stoja so systémom Genium, sadanie si a vstávanie, striedavú chôdzu hore schodmi a mnohé ďalšie. Viaceré cvičenia boli vybrané s cieľom zvýšiť bezpečnosť a istotu pri používaní systému Genium predovšetkým na začiatku.

Odporúčané protetické komponenty

Triton 1C60 Prosthetic Foot

Triton

Protézové chodidlá z produktovej línie Triton sú vhodné pre aktívnych používateľov. Ich hlavným prvkom je súbor karbónových pružín. Celá konštrukcia funguje ako flexibilná jednotka a zaisťuje tak vysoko harmonický odval. Napriek vysokej dynamike systému pri pohybe poskytujú chodidlá Triton aj trvalo vysokú úroveň stability pri chôdzi a zvlášť potom v stoji. Špeciálna štruktúra chodidla navyše zaisťuje energický prechod do švihovej fázy a veľmi variabilnú dĺžku kroku. Delené prednožie súčasne poskytuje používateľovi potrebnú stabilitu a kontrolu na nerovných povrchoch, či pri rýchlych zmenách smeru pohybu. Triton výnimočne dobre spĺňa požiadavky aktívneho životného štýlu. Vďaka vynikajúcemu dynamickému účinku a pružnosti je vhodný na širokú škálu použití od každodenných aktivít po rekreačné športy.

Dummy dummy dummy

Triton Vertical Shock

Triton Vertical Shock poskytuje dodatočné tlmenie nárazov. Veľmi dobre sa prispôsobuje nerovnému terénu (napr. v lese). Počas chôdze tak znižuje pôsobenie síl na kýpeť, čím používateľovi prináša značnú úľavu.

Triton Low Profile

Triton Low Profile prináša výnimočnú funkčnosť chodidiel Triton aj používateľom s obmedzeným stavebným priestorom pre protézové chodidlo.

Triton Heavy Duty

Triton Heavy Duty je výnimočne masívny a odolný. Zabezpečuje to titánový adaptér. Chodidlo je navyše vode odolné vďaka kovovým súčiastkam nepodliehajúcim korózii.

Na stiahnutie

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

Genium informácie pre používateľov (EN)


Príslušenstvo


Podobné produkty