Genium X3 Bionický protézový systém

Objavte nové horizontyVýhody na prvý pohľad

Vodotesnosť

S kĺbom Genium X3 sa môžete sprchovať, ísť plávať, či pracovať vo vlhkom prostredí: Zvolené materiály ako titán, tvrdený eloxovaný hliník, nerezová oceľ a špičková povrchová úprava v kombinácii so špeciálnymi tesniacimi komponentmi chránia citlivé senzory a elektroniku kĺbu. Genium X3 je odolné voči vode a korózii. Otvára tak doposiaľ nepredstaviteľné možnosti.

Športovanie

Vôbec nezáleží na tom, aké nároky na seba počas športu kladiete, režim behu s nimi udrží krok. Bol špeciálne vyvinutý pre športové aktivity. Jeho funkcie sú prispôsobené správaniu pri behu a vychádzajú z prirodzeného vzoru. Bol tu zohľadnený napríklad vyšší maximálny uhol flexie kolenného kĺbu potrebný pre beh.

Vhodný na každý deň

Pomalá alebo rýchla chôdza, striedavá chôdza hore schodmi, prekonávanie prekážok prirodzeným pohybom, bezpečné státie na svahu či chôdza dozadu: Vďaka najnovším počítačovým, senzorovým a riadiacim technológiám reaguje Genium X3 inteligentne na najrôznejšie každodenné situácie. Prispôsobí sa dokonca aj rôznej váhe obuvi a odevu.

Vhodné chodidlo

Protézové chodidlá Triton sa dokonale hodia pre aktívnych používateľov. Chodidlo Triton Heavy Duty je zvlášť odolné, zvládne vysokú záťaž a odolá vode a korózii.

Odolný kryt Protector

Kryt Protector z trvácneho polyuretánu chráni kolenný kĺb a odolá aj väčšiemu náporu, čím vám pomôže zvládať najrôznejšie výzvy bežného života.

Spontánna reakcia

Existuje množstvo situácií, ktoré si vyžadujú spontánnu reakciu: Prechádzate cez ulicu a náhle sa odniekiaľ objaví auto, alebo keď máte deti, s ktorými o nečakané situácie nikdy nie je núdza. Genium X3 reaguje flexibilne vďaka režimu chôdza-beh. Elektronika v priebehu mikrosekúnd deteguje prechod do režimu behu a kĺb automaticky zareaguje.

Technológia

Najlepšia chôdza je tá prirodzená, fyziologická - či už počas príjemnej prechádzky po meste, alebo šprintu na autobus. A presne tento pohyb dokáže fázu po fáze Genium X3 takmer identicky napodobniť. Nezáleží pritom na type povrchu alebo rýchlosti krokov. U systému Genium X3 sme túto technológiu zhrnuli do pojmu "optimalizovaná fyziologická chôdza" (OPG). Odľahčuje celý pohybový aparát, zvyšuje užívateľský komfort a používateľovi otvára úplne nové možnosti slobody pohybu.

1. Preflexia

Pri nášľape päty na podložku je kolenný kĺb už mierne ohnutý - presne tak, ako tomu je u zdravej končatiny. Tento proces automaticky riadi elektronika v kĺbe. Pre zahájenie kroku vám tak stačí menšia sila vďaka tomu, že celá plocha protézového chodidla získa rýchlejšie kontakt s podložkou.

2. Adaptívne riadenie dotlmenia flexie (yieldingu)

Inteligentné riadenie flexie kolena pri kontakte celej plochy protézového chodidla s podložkou závisí na silách, ktoré na protézu pôsobia. Bezpečne prekonáte svahy, nerovný terén a šikmé povrchy, riadeniu protézy budete musieť venovať omnoho menej pozornosti a budete ju ovládať viac intuitívne. Flexia tiež tlmí nárazy chodidla, čím výrazne znižuje potrebu kompenzačných pohybov, a tým aj vznik následných ortopedických problémov.

3. Dynamická kontrola stability

Ide tu o inovatívnu a patentovanú metódu na monitorovanie všetkých pohybových situácií. Nepretržite sa tak zaznamenáva šesť rôznych parametrov pre presné definovanie optimálneho bodu prepnutia medzi stojnou a švihovou fázou. Používateľovi to prinesie zvýšenú bezpečnosť, okrem iného aj pri chôdzi dozadu alebo prudkých pohyboch vpred.

4. Adaptívne riadenie švihovej fázy

Kvalita švihovej fázy so systémom Genium X3 je porovnateľná s prirodzeným vzorom zdravej končatiny. Kyvadlový pohyb predkolenia je presne obmedzený na 65° flexie – nezávisle od rýchlosti chôdze. Zvýšenie vzdialenosti od podložky tak minimalizuje riziko zakopnutia a pádu. Vďaka švihovej fáze, ktorá je nezávislá od uhla, je aj na šikmých povrchoch vždy zachovaná dostatočná vzdialenosť od podložky. Variantnosť krokov nie je nijak obmedzovaná, či už robíte krátke alebo dlhé kroky, chodíte pomaly alebo rýchlo, alebo aj nepravidelnou rýchlosťou. Systém sa dokonca inteligentne prispôsobí rôznym podrážkam obuvi a oblečeniu.

Nácvik používania protézy

Protéza je vždy iba taká dobrá, ako dobre s ňou dokáže narábať jej používateľ. Genium X3 je inovatívny kolenný kĺb prinášajúci množstvo funkcií. Predovšetkým na začiatku je však potrebné naučiť sa s týmito funkciami pracovať. Iba tak je možné v plnej miere využiť funkčnosť, ktorú Genium X3 poskytuje.

"Nácvik chôdze so systémom Genium" je tréningový program od spoločnosti Ottobock, ktorý terapeutom, ortopedickým technikom a používateľom prináša podrobné inštrukcie pre efektívny nácvik chôdze. Tento tréningový program je možné použiť aj pre Genium X3. Program dopĺňajú názorné ilustračné videá. Nacvičované aktivity zahŕňajú chôdzu dozadu, chôdzu dole chodmi a prekonávanie šikmých plôch, ako aj funkciu stoja so systémom Genium X3, sadanie si a vstávanie, striedavú chôdzu hore schodmi a mnohé ďalšie. Viaceré cvičenia boli vybrané s cieľom zvýšiť bezpečnosť a istotu pri používaní systému Genium X3 predovšetkým na začiatku.

Odporúčané protetické komponenty

Triton: Protézové chodidlá z produktovej línie Triton sú vhodné pre aktívnych používateľov. Ich hlavným prvkom je súbor karbónových pružín. Celá konštrukcia funguje ako flexibilná jednotka a zaisťuje tak vysoko harmonický odval. Napriek vysokej dynamike systému pri pohybe poskytujú chodidlá Triton aj trvalo vysokú úroveň stability pri chôdzi a zvlášť potom v stoji. Špeciálna štruktúra chodidla navyše zaisťuje energický prechod do švihovej fázy a veľmi variabilnú dĺžku kroku. Delené prednožie súčasne poskytuje používateľovi potrebnú stabilitu a kontrolu na nerovných povrchoch, či pri rýchlych zmenách smeru pohybu. Triton výnimočne dobre spĺňa požiadavky aktívneho životného štýlu. Vďaka vynikajúcemu dynamickému účinku a pružnosti je vhodný na širokú škálu použití od každodenných aktivít po rekreačné športy.

Triton Low Profile: Prináša výnimočnú funkčnosť chodidiel Triton aj používateľom s obmedzeným stavebným priestorom pre protézové chodidlo.

Triton Heavy Duty: Mimoriadne masívne a odolné chodidlo. Zabezpečuje to titánový adaptér. Chodidlo je navyše vode odolné vďaka kovovým súčiastkam nepodliehajúcim korózii.

Na stiahnutie

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

Brožúra Genium X3 (EN)

Často kladené otázky

  • Pre koho je vhodné Genium X3 ?

    Genium X3 je vhodné pre ľudí s nadkolennou amputáciou, ktorí chcú využívať výnimočné každodenné charakteristiky systému Genium a zároveň chcú objavovať nové obozry vďaka odolnosti proti vode a korózii systému Genium X3.

  • Čo nastane keď sa vybije batéria ?

    Vibračné správy poskytujú včasné varovanie keď klesne stav nabitia batérie. Keď je batéria úplne vybitá, alebo zlyhá zdroj napájania, Genium X3 sa automaticky prepne do bezpečnostného režimu.


Podobné produkty