Kolenný kĺb C-Leg

Štandardy mobility už viac ako 15 rokov

Dôvera v ďalší krok

C-Leg určuje štandardy protetickej starostlivosti o pacientov po amputácii v stehne už viac ako 15 rokov. Do technológie C-Leg vkladá svoju dôveru viac ako 40 000 používateľov na celom svete. Mikroprocesorom riadený protetický systém dolnej končatiny je ideálny pre všetkých tých, ktorí v bežnom živote vyžadujú vysokú stabilitu a spoľahlivosť. Spĺňa zároveň požiadavku mobility a slobody pohybu. Kolenný kĺb riadi komplexný systém senzorov, ktorý umožňuje prispôsobenie rôznym rýchlostiam chôdze. Stabilita aj v neistých situáciách, rýchla či pomalá chôdza, zvládanie šikmých plôch, striedavá chôdza dole schodmi – C-Leg umožňuje všetky tieto bežné pohyby.

Trubkový adaptér s momentovým senzorom

Momentový senzor v trubkovom adaptéri poskytuje mikroprocesoru dôležité informácie o zaťažení protézy. Tým mu umožňuje bezpečné prepínanie medzi stojnou a švihovou fázou.

Bezdrôtové diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie sa používa na aktiváciu rôznych režimov. Tie umožňujú špeciálne aktivity ako jazdu na bicykli, korčuľovanie alebo bežkovanie.

Hydraulická jednotka

Hydraulický valec je riadený mikroprocesorom. Udržuje správnu úroveň odporov pohybu počas flexie a extenzie v stojnej a tiež švihovej fáze.

Elektronická riadiaca jednotka

Moderný mikroprocesor je srdcom systému C-Leg. Prijíma a spracováva signály zo senzorov a v reálnom čase riadi pohyby kolenného kĺbu.

Rám z karbónového vlákna

Rám z karbónu chráni elektroniku, hydrauliku a batériu.

Senzor uhla kolena

Mikroprocesoru v reálnom čase dodáva dôležité údaje o rýchlosti a uhle kolena.

Lítium-iónová batéria

Batéria poskytuje energiu potrebnú pre ovládanie kolenného kĺbu. Podľa úrovne aktivity je maximálna doba prevádzky 1 až 2 dni.Výhody na prvý pohľad

Osvedčená bezpečnosť

S uvedením kolenného systému C-Leg na trh pred približne 15 rokmi dostala mobilita úplne nový význam. Dnes sa C-Leg môže pýšiť označením najbezpečnejší mikroprocesorom riadený kolenný kĺb na svete. Žiaden ďalší porovnateľný kolenný kĺb nebol testovaný a preverovaný v toľkých výskumoch ako práve C-Leg.

Spoľahlivá ochrana pri zakopnutí

U systému C-Leg sa môžete spoľahnúť na integrovanú ochranu pri zakopnutí. Zmeny v spôsobe tlmenia pohybu kolenného kĺbu v kritických situáciách, keď používateľ zakopne, umožňujú rýchlejšie podchytenie situácie zdravou končatinou. Takto vás C-Leg chráni pred pádom ešte spoľahlivejšie.

Prirodzená chôdza

Vďaka mechanickej a elektronickej adaptácii C-Leg optimálne reguluje švihovú fázu. Tým vám umožňuje sa ešte viac priblížiť prirodzenému obrazu chôdze s ľahším a plynulejším pohybom kolenného kĺbu.

Systém 50-krát za sekundu meria sily a rýchlosti a súčasne ich prepočítava, aby dokázal správne reagovať. Mikroprocesor s rovnakou frekvenciou reguluje tlmenie kĺbu. Automaticky a v reálnom čase.

Nová sloboda pohybu

Schádzanie po schodoch, chôdza po šikminách či nerovnom povrchu – C-Leg sa automaticky prispôsobí. Fyziologický pohyb vaše telo nezaťažuje a na chôdzu vynakladáte menej energie. Dokonca už ani zakopnutie, chôdza v tme alebo dave ľudí nepredstavujú neprekonateľný problém. C-Leg je bezpečný vďaka vysokej úrovni odporu v stojnej fáze a do švihovej fázy sa prepína, iba keď je to potrebné.

Individuálny dizajn

Protector chráni váš C-Leg v mnohých každodenných situáciách. Teraz si dokonca môžete prispôsobiť jeho dizajn podľa vášho vkusu len niekoľkými kliknutiami myši. Ottobock vyvinul bezplatnú aplikáciu, ktorú môžete nájsť na www.ottobock.de/protector-design, s pomocou ktorej môžete vzhľad vášho C-Leg individuálne upravovať.

Rekreačné športovanie bez problémov

Funkcie kĺbu je možné individuálne prispôsobiť vašim potrebám. Slúžia k tomu 3 rôzne režimy, ktoré vám umožnia rekreačné športové aktivity, ako korčuľovanie, jazdu na bicykli alebo bežkovanie. Jednotlivé režimy jednoducho prepínate pomocou bezdrôtového diaľkového ovládania.

Funkcionalita

Technológia

S uvedením technológie C-Leg na trh v roku 1997 sa po prvý krát v histórii podarilo plne a inteligentne riadiť systém protézy a prispôsobiť ho individuálnemu obrazu chôdze. Protézu riadi mikroprocesorom ovládaná hydraulika, vďaka ktorej sa systém v reálnom čase dynamicky prispôsobuje všetkým rýchlostiam chôdze. Zároveň umožňuje spoľahlivé zabezpečenie stojnej fázy. Tento regulačný mechanizmus funguje na báze komplexného systému senzorov. Senzory každých 0,02 sekundy zaznamenávajú zaťaženie, uhol a uhlovú rýchlosť kolenného kĺbu. Kolenný kĺb tak vždy rozpozná konkrétnu fázu pohybu vášho cyklu chôdze. Umožní vám pohybovať sa s ľahkosťou bez toho, aby ste neustále museli myslieť na protézu. Vďaka tomu budete môcť opäť venovať svoju pozornosť naozaj dôležitým veciam v živote.

Nácvik používania protézy

Po vybavení protézou C-Leg sa pochopiteľne chcete čo možno najrýchlejšie vrátiť k pohybu, využívať funkčné výhody novej protézy a byť o svojom produkte dobre informovaný. To je dôvod, prečo Ottobock vyvinul tréning chôdze. Cieľom cvičení je, aby ste sa pri používaní C-Leg čo najrýchlejšie cítili bezpečne a sebaisto. Témy ako "Život po amputácii" a "Technické informácie a funkcionalita C-Leg" sú spracované v názorných videách s množstvom praktických príkladov. Samotný tréning chôdze prináša veľa podnetov a odporúčaní pre individuálne cvičenie. Tréningové kapitoly zahŕňajú situácie od posadenia sa a vstávania so C-Leg až po tréning rovnováhy a schádzanie po schodoch a šikminách. Ako používateľ systému C-Leg môžete po úvodnom nácviku v spolupráci s terapeutom alebo ortopedickým technikom pokračovať v týchto cvičeniach aj doma.

Odporúčané protetické komponenty

Triton

Protézové chodidlá z produktovej línie Triton sú vhodné pre aktívnych používateľov. Ich hlavným prvkom je súbor karbónových pružín. Celá konštrukcia funguje ako flexibilná jednotka a zaisťuje tak vysoko harmonický odval. Napriek vysokej dynamike systému pri pohybe poskytujú chodidlá Triton aj trvalo vysokú úroveň stability pri chôdzi a zvlášť potom v stoji. Špeciálna štruktúra chodidla navyše zaisťuje energický prechod do švihovej fázy a veľmi variabilnú dĺžku kroku. Delené prednožie súčasne poskytuje používateľovi potrebnú stabilitu a kontrolu na nerovných povrchoch, či pri rýchlych zmenách smeru pohybu. Triton výnimočne dobre spĺňa požiadavky aktívneho životného štýlu. Vďaka vynikajúcemu dynamickému účinku a pružnosti je vhodný na širokú škálu použití od každodenných aktivít po rekreačné športy.

Triton Vertical Shock

Triton Vertical Shock poskytuje dodatočné tlmenie nárazov. Veľmi dobre sa prispôsobuje nerovnému terénu (napr. v lese). Počas chôdze tak znižuje pôsobenie síl na kýpeť, čím používateľovi prináša značnú úľavu.

Triton Low Profile

Triton Low Profile prináša výnimočnú funkčnosť chodidiel Triton aj používateľom s obmedzeným stavebným priestorom pre protézové chodidlo.

Triton Heavy Duty

Triton Heavy Duty je výnimočne masívny a odolný. Zabezpečuje to titánový adaptér. Chodidlo je navyše vode odolné vďaka kovovým súčiastkam nepodliehajúcim korózii.

C-Leg compact

Spoločnosť Ottobock vyvinula C-Leg compact so zreteľom na to, aby aj používatelia s obmedzenou mobilitou mohli využívať výhody technológie C-Leg. Pri vývoji C-Leg compact stála v popredí predovšetkým požiadavka zvýšenej bezpečnosti pre týchto používateľov. V rámci dnešných technických možností poskytuje najefektívnejšiu ochranu pred pádom, čím prináša väčšiu istotu aj v menej bezpečných každodenných situáciách. Funkcia stoja a zamknutia kolena, ktoré môžete jednoducho aktivovať pomocou diaľkového ovládania, sú zárukou, že budete stáť stabilne a pohodlne. Budete stáť bezpečne na oboch nohách. Používatelia C-Leg compact môžu s istotou chodiť aj v náročnejšom teréne. Schody a šikmé plochy už viac nepredstavujú neprekonateľnú prekážku. No najlepšie je to, že chôdza sa opäť stane samozrejmosťou. Už sa viac nemusíte neustále sústreďovať na každý ďalší krok, môžete nabrať odvahu a skúsiť opäť niečo nové. Posilní to vaše sebavedomie a otvorí vám to nové možnosti v živote.

Na stiahnutie

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

C-Leg informácie pre používateľov (EN)

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

C-Leg informácie o produkte (EN)

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

C-Leg produktová línia (EN)

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

C-Leg medzinárodná štúdia (EN)

Často kladené otázky

  • Aký je rozdiel medzi C-Leg a C-Leg compact ?

    Pri C-Leg compact sa stala technológia C-Leg dostupnou pre ľudí s takmer všetkými stupňami mobility. Bola špeciálne vyvinutá pre menej aktívnych používateľov s vysokými bezpečnostnými požiadavkami.


Podobné produkty