Protetický lakťový kĺb DynamicArm

Dynamický a výkonný lakťový kĺb

Prirodzený pohyb ruky a lakťa

Amputácie nad lakťom predstavujú zvláštnu výzvu, keďže je potrebné nahradiť okrem funkcie ruky aj funkciu lakťa. Vďaka špeciálnej technológii umožňuje lakťový kĺb DynamicArm vykonávať takmer prirodzené pohyby. Lakťový kĺb DynamicArm je riadený prostredníctvom vašich svalových signálov a poháňa ho elektromotor. Riadiaca jednotka DynamicArm vysiela svalové signály aj do protetickej ruky, takže v krátkom reakčnom čase môžete okrem otvárania a zatvárania dlane aj otáčať zápästím. DynamicArm tiež môžete vystrieť a zohnúť.

DynamicArm odporúčame používať v kombinácii s myoelektrickou rukou Ottobock VariPlus Speed. Je vybavená vysoko výkonnou hnacou jednotkou a otvára a zatvára sa takmer trikrát rýchlejšie ako ostatné elektrické ruky. Vybavenie lakťovým kĺbom DynamicArm a elektrickou rukou VariPlus Speed obnoví viaceré vaše schopnosti udržať a uchopiť predmety, a byť tak aktívny v práci, bežnom živote a voľnom čase.

Riadiaca elektronika

Pohyby a stav zaťaženia celého systému nepretržite monitorujú viaceré senzory. Tieto informácie dostáva riadiaca elektronika až 100-krát za sekundu. Lakťovému kĺbu trvá prechod z flexie do extenzie iba menej ako 1 sekundu.

SensorHand Speed

Výkonná, rýchla a inteligentná: Funkcionalita ruky SensorHand Speed predčí vaše očakávania. Napríklad ak hrozí vypadnutie predmetu z ruky, SensorHand Speed bleskurýchle predmet prechytí.

Nastavenie uhla zápästia

S cieľom vyrovnať kompenzačné pohyby ramenného kĺbu umožňuje jednotka zápästia aretáciu v 5 rôznych polohách.

Prevodovka Vario-Gear

Vstavaný elektrický motor pracuje veľmi ticho a plynule variabilná prevodovka poskytuje v reálnom čase potrebnú silu, vďaka čomu sa vaše svalové signály premietajú do príslušnej rýchlosti flexie alebo extenzie. S DynamicArm aktívne zdvihnete až 5 kg, čo je päťnásobok hmotnosti celej protézy.

Prirodzený vzhľad

Protézové rukavice sú dostupné až v 6 rôznych farbách, samotná protéza DynamicArm v troch farebných prevedeniach.Výhody na prvý pohľad

Pevne v rukách

Integrovaná funkcia Autograsp ruky SensorHand Speed je veľkou pomocou, ak sa vám predmet, ktorý držíte, začína vyšmykovať. V zlomku sekundy sa sila úchopu zvýši, až kým sa držaný predmet opäť nedostane do bezpečnej polohy.

Rýchle reflexy

Pri maximálnej rýchlosti sa SensorHand Speed otvára a zatvára trikrát rýchlejšie ako porovnateľné elektrické ruky. S proporcionálnou rýchlosťou až 300 mm za sekundu vám umožní pri úchope rýchlo reagovať.

Primeraná sila

Rýchlosť a silu úchopu neustále monitorujú dva meracie systémy a riadia ich úmerne svalovým signálom. Ani náročnejšie úlohy ako uchopenie paradajky alebo iných chúlostivých predmetov tak nepredstavujú žiaden problém.

Prirodzená dynamika

DynamicArm zabraňuje neprirodzeným, trhavým pohybom. Pohyb je na začiatku vždy riadený a na konci sa postupne spomaľuje – presne tak, ako u zdravej ruky.

Uvoľnená chôdza

Elektronicky riadená pomôcka flexie napomáha flexii lakťového kĺbu. Počas voľného švihu predlaktia pri chôdzi sa tento pohyb prirodzene spomalí. Celý proces je veľmi diskrétny a tichý.

Protézové rukavice

Protézové rukavice SkinNatural v 6 farbách slúžia ako ochrana proti špine a prachu. Ich viacvrstvová štruktúra vytvára pocit hĺbky. Vonkajšia priesvitná vrstva napodobňuje prirodzenú štruktúru žíl ľudskej pokožky.

Otáčanie zápästia

Zápästím môžete otáčať dnu aj von bez pomoci druhej ruky. Aj tento pohyb riadite prostredníctvom svalových signálov.

Plynulé pohyby

S DynamicArm môžete súčasne vykonávať viac ako jeden pohyb – zohnutie predlaktia, otočenie zápästia a uchopenie predmetu rukou.

Funkcionalita

Nácvik používania protézy

Dôležitá fáza nácviku používania protézy pre vás začína bezprostredne po vybavení protézou. Cieľom je naučiť vás používať protézu tak, aby vám v bežnom živote skutočne pomáhala. Na začiatku vám ergoterapeut pomôže precvičiť si pohybové vzorce potrebné napríklad pri jedení alebo obliekaní. Pomocou špeciálnych cvičení sa naučíte protézu vhodne polohovať, aby ste dosiahli optimálnu polohu úchopu. Keď pri používaní protézy získate potrebnú sebaistotu, prejdete k nácviku ovládania svalovej sily. Predmety z penovej gumy, nápojové slamky alebo papierové poháriky vám pomôžu zistiť rôzne veľkosti tlaku, ktoré dokážu vaše svaly pri svojom napnutí vyvinúť a tiež ich vplyv na dané materiály a ich pevnosť.

Technické informácie

Technológia

Myoelektricky ovládaná protéza DynamicArm reaguje na príslušné svalové signály používateľa. Vďaka vstavanému elektromotoru sa tiež automaticky prispôsobí rôznym úrovniam záťaže. Svojou svalovou silou preto priebežne regulujete rýchlosť vašich pohybov, pričom vám pomáha tichá prevodovka Vario. V spojení s riadiacou jednotkou, ktorá na začiatku pohybu zabezpečuje riadené zrýchľovanie DynamicArm a jej plynulé spomaľovanie na konci, sa po prvý krát podarilo dosiahnuť pohybové vzorce podobné dynamickej odozve zdravej hornej končatiny.

Pomôcka flexie ukladá energiu uvoľnenú pri klesaní predlaktia a použije ju, keď sa rameno opäť zdvíha. Výrazne to ovplyvňuje aj spotrebu energie protézy: aj pri intenzívnejšom používaní je trvalo nainštalovaná lítium-iónová batéria zárukou výborného výkonu počas celého dňa. Pomôcka flexie tiež zabezpečuje harmonický voľný švih ramena. Vďaka tomu budú vaše pohyby prirodzené – bez dodatočnej spotreby energie či nepríjemných zvukov.

Návod na údržbu

Rukavice Ottobock Skin Natural:

Pri bežnom dennom nosení sa odporúča čistenie rukavice vodou a mydlom. Špeciálna vonkajšia vrstva znižuje náchylnosť rukavíc na zašpinenie, a zjednodušuje tak ich čistenie. Ak na vyčistenie nestačí voda a mydlo, je možné použiť špeciálny čistiaci prostriedok (640F12) s mechanickým rozprašovačom (640F13). Prosím dodržiavajte špecifické pokyny pre údržbu uvedené u špeciálneho čistiaceho prostriedku.

Na stiahnutie

Prosím zvoľte požadovaný formát súborov:

Brožúra DynamicArm (EN)

Často kladené otázky

  • Ako sa naučím protézu ovládať svalovými signálmi ?

    Tréning svalových signálov je porovnateľný s tréningom hry na hudobný nástroj: pravidelné cvičenie je veľmi dôležité. Ak je kýpťové lôžko správne prispôsobené a vaše svalstvo v dobrej kondícii, mali by ste vidieť významné zlepšenie už po troch mesiacoch.


Podobné produkty